20 آذر با روز کوهنوردی که یکی از پرخطرترین رشته‌های ورزشی محسوب می‌شود، عجین شده که بیمه رازی برای جبران هزینه‌های حوادث این رشته ورزشی بیمه‌نامه‌های متنوعی را معرفی و عرضه کرده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بیمه رازی، 20 آذر یا 11 دسامبر در تقویم بین الملل به عنوان روز کوهنوردی اعلام شده است و این ورزش انفرادی و گروهی همچون دیگر رشته‌های ورزشی همراه با حادثه و اتفاقات تلخی خواهد بود که بیمه توان پوشش حوادث ناشی از این رشته ورزشی را دارد.

بررسی‌ها حکایت از آن دارد که تا سال 2019 تنها در کوه اورست بیش از 300 نفر جان خود را از دست داده‌اند، این موضوع نشان از آن دارد که این رشته ورزشی که حتی به صورت انفرادی و غیرحرفه‌ای نیز پیگیری می‌شود همراه با خطرات جبران ناپذیری برای ورزشکاران و سرپرستان تیم‌های کوهنوردی است.

این رشته ورزشی پرمخاطب که یکی از تفریح‌های آخر هفته خانواده‌ها در شهرها محسوب می‌شود نیاز به دو بیمه‌نامه مسئولیت و حوادث دارد که اگر کوهنورد به تنهایی برای خود نیاز به خرید بیمه‌نامه در زمان صعود داشته باشد باید بیمه حوادث و اگر سرپرست تیم یا باشگاه ورزشی در قبال اعضای گروه خود بیمه‌نامه‌ای خریداری کند باید بیمه نامه مسئولیت و حوادث را خریداری کند.

در رابطه با خرید بیمه‌نامه کوهنوردی، علیرضا حاج امینی- همکار واحد حقوقی بیمه رازی که خود از کوهنوردان حرفه‌ای محسوب می‌شود و بارها در ایران قله‌های دماوند، علم کوه و سبلان را به صورت گروهی فتح کرده است، معتقد است کوهنوردی رشته‌ای آرامش بخش اما پرخطر است که در کنار داشتن تجربه و وسایل ایمنی نیاز به بیمه‌نامه به شدت احساس می‌شود.

او در ادامه بیان می‌کند، در صعودهای گروهی عموما سرپرست تیم یا مسئول گروه ورزشی بیمه‌نامه‌های مسئولیت و حوادث را خریداری می‌کند اما در صعودهای انفرادی به دلیل توجه بیش از حد به مسیر صعود و حتی اعتماد به نفس بیش از حد در صعودهای قله‌های درون شهری همچون توچال تهران، افراد توجهی به خرید بیمه‌نامه حوادث انفرادی ندارند.

حاج امینی در انتها گفت: خیلی از افراد که به صورت تفریحی به کوهنوردی می‌پردازند، نسبت به وجود بیمه‌نامه انفرادی حوادث اطلاع ندارند و بدون تهیه این بیمه نامه به صعود و کوهنوردی می‌پردازند.

با این تفاسیر شهرزاد شهیدی- مدیر بیمه‌های مسئولیت بیمه رازی بیان کرد: در زمینه رشته ورزشی کوهنوردی سه بیمه‌نامه مسئولیت برگزارکنندگان تورهای کوهنوردی، مسئولیت مدیران مجموعه‌های تفریحی و ورزشی، مسئولیت حرفه‌ای مربیان ورزشی تعریف شده که در حال حاضر بیمه رازی این نوع بیمه‌نامه‌ها را در اختیار علاقمندان به این رشته ورزشی قرار می‌دهد.

او ادامه داد: در بیمه نامه‌های مسئولیت که بیان شد هرگونه حادثه‌ای که برای افراد و اعضای گروه در مسیر صعود و مدت زمان برگزاری تور رخ دهد و مسئولیت حادثه برعهده سرپرست گروه باشد، از سوی بیمه تحت پوشش خواهد بود.

مدیربیمه‌های مسئولیت بیمه رازی خاطرنشان کرد: بیمه مسئولیت مدیران مجموعه‌های ورزشی و تفریحی وجود دارد که اگر به دلیل مکفی نبودن یا ناایمن بودن امکانات مجموعه ورزشی تفریحی، حادثه ای برای استفاده کنندگان از مجموعه رخ دهد، از محل این بیمه‌نامه زیان وارده جبران خواهد شد. در کنار آن، مربیان آموزش رشته‌های ورزشی نیز می‌توانند با خرید بیمه نامه مسئولیت حرفه‌ای برای خود با خیال آسوده به امر آموزش افراد مشغول شوند.

شهیدی خاطرنشان کرد: برخلاف مربیان آموزش رشته های رزمی و آبی، در حال حاضر مربیان رشته کوهنوردی علاقه چندانی به خرید بیمه‌نامه مسئولیت حرفه‌ای مربیان ورزشی ندارند که این موضوع نیاز به آموزش و آگاهی افراد درخصوص شناخت مخاطرات ناشی از این ورزش دارد.

همچنین در این رابطه پیمان قربانی- مدیر توسعه بازار بیمه‌های زندگی بیمه رازی تاکید کرد: بیمه رازی برای ورزشکاران به ویژه کوهنوردان بیمه حوادث انفرادی و گروهی دارد که در این مهم دو پوشش بسیار مهم فوت و نقص عضو ناشی از حادثه و هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه را به هموطنان ارائه می‌کند.

بر اساس این گزارش، بیمه رازی از ابتدای سالجاری تا 18 آذرماه تنها در زمینه بیمه مسئولیت مدنی مدیران مجموعه‌ها و سالن‌های ورزشی در قبال استفاده کنندگان رشد 29 درصدی در تعداد و 37 درصدی در ارزش ریالی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ثبت رسانده است.