همۀ اطلاعات در رابطه با بیمه اتومبیل

بیمه‌های اتومبیل به 3 نوع زیر تقسیم می‌شوند:

بیمه شخص ثالث

براساس قانون کلیه دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی موظفند، مسئولیت خود را در مقابل اشخاص ثالث بیمه نمایند. این بیمه نامه دو نوع خسارت وارده را جبران می کند:

  • خسارتهای مالی: شامل کلیه خسارت‌های مالی است که از محل مسئولیت راننده در حوادث رانندگی متوجه اشخاص ثالث می‌شود.
  • خسارت‌های جانی: خسارت‌ها و غرامت‌های جانی شامل فوت، نقص عضو، از کارافتادگی دائم یا موقت و نیز هزینه‌های پزشکی است که در اثر حادثه رانندگی ایجاد می‌گردد و با توجه به آرای صادره توسط محاکم قضایی از محل بیمه‌نامه قابل جبران می‌باشد.

 نکته:  چنانچه بیمه شده در طول مدت بیمه‌نامه دارای تصادف نبوده و خسارتی دریافت نکرده باشد می‌تواند از تخفیفات مشخص شده بهره‌مند گردد.

بیمه سرنشین

این بیمه‌نامه برای جبران خسارت‌های جرحی و فوتی وارده به خود راننده مقصر حادثه است.

تعهدات بیمه سرنشین عبارتند از:

  • غرامت فوت
  • غرامت نقص عضو “کامل و دائم” و “جزئی و دائم”
  • جبران هزینه های پزشکی راننده مقصر اعم از سرپائی و بیمارستانی تا میزان 10 درصد سرمایه بیمه نامه (فوت و نقص عضو).

بیمه بدنه

در بیمه بدنه، اتومبیل بیمه شده در مقابل خطرات سرقت کلی، آتش سوزی، انفجار و تصادف تحت پوشش قرار گرفته و خسارت‌های وارد شده به اتومبیل اعم از دستمزد و ارزش لوازم و قطعات استفاده شده به قیمت روز حادثه پرداخت می‌شود.

 نکته:  در بیمه بدنه اتومبیل نیز عدم خسارت بیمه‌گذار در طول مدت بیمه‌نامه می‌تواند موجب تخفیف برای وی باشد.

 

خسارت ها:مدارک مورد نیاز جهت رسیدگی و پرداخت خسارت برای راننده مقصر از محل بیمه حوادث سرنشین شامل:

تکمیل نمودن فرم اعلام خسارت . ارائه مدارک هویتی شخصی: کارت ملی- شناسنامه یا برای تابعین ایرانی و گذرنامه و مدارک مورد تایید برای ذیصلاح برای تابعین خارجی .گواهینامه معتبر و متناسب با وسیله نقلیه .مدارک مشخصاتی وسیله نقلیه شامل کارت و سند .کروکی ترسیمی توسط کارشناس راهنمایی و رانندگی .گزارش مقامات انتظامی . اظهارات زیاندیده در مرجع انتظامی یا قضایی .گواهی های پزشکی قانونی .کدارک بیمارستانی و گزارش اورژانس 115

در صورت فوت راننده: الف )گزارش معاینه جسد ب)جواز دفن ج)گواهی فوت د)گواهی انحصاروراثت و)مدارک شناسایی تمامی وراث مورد نیاز می باشد.خسارت کلیه صدمات بدنی وارد شده به راننده مقصر که میزان ارثی و دیه آن توسط کارشناسان پزشکی قانونی تعیین گردیده براساس ماده 4 آئین نامه اجرایی ماده3 قانون بیمه شخص ثالث مصوب سال 95 مورد محاسبه و پرداخت قرار می گیرد.از زمان تکمیل مدارک تا پرداخت حدودا 20 روز کاری به طول می انجامد.