همۀ اطلاعات در رابطه با بیمه مهندسی

بیمه‌های مهندسی رایج در ایران به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند:

بیمه تمام خطر پیمانکاران:

این نوع بیمه پروژه‌های ساختمانی و عمرانی را در مقابل انواع خطرات طبیعی و انسانی تحت پوشش قرار می‌دهد. در بیمه تمام خطر پیمانکاران‌، هر خطری تحت پوشش است مگر آنچه که در شرایط عمومی و خصوصی بیمه نامه استثنا شده باشد. از جمله اشتباه در طراحی‌، عمد بیمه گذار‌، جنگ‌، شورش‌، بلوا و آشوب. مدت بیمه در این نوع بیمه‌نامه نیز دوره اجرای پروژه یعنی از تاریخ پیش انبار داری تا زمان تحویل موقت را در بر می‌گیرد.

بیمه تمام خطر نصب:

بیمه تمام خطر نصب برای نصب انواع ماشین آلات، تجهیزات و تأسیسات از قبیل ماشین آلات تولیدی و کارخانه‌ای، تجهیزات نیروگاهی، تأسیسات انتقال نیرو و… به کار می‌رود. مدت بیمه در بیمه تمام خطر نصب از شروع پیش انبارداری آغاز و پس از پایان دوره آزمایش، خاتمه می‌یابد.

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران:

در این نوع بیمه ابزار اجرائی پروژه های مهندسی تحت پوشش قرار می‌گیرند. در واقع این نوع بیمه، نوعی پوشش بیمه بدنه را برای انواع ماشین آلات و تجهیزات اجرائی پروژه نظیر انواع جرثقیل‌ها، لودرها، بولدوزرها، انواع پمپ‌ها و کمپرسورها و حتی تجهیزات ریلی فراهم می‌آورد.

بیمه شکست ماشین آلات:

موضوع بیمه شکست ماشین آلات وقوع هر نوع حادثه‌ای است که منجر به شکست فیزیکی ماشین آلات تولیدی در حال بهره‌برداری شود. از جمله خطرات تحت پوشش این بیمه می‌توان به عدم مهارت کارکنان در استفاده از دستگاه‌، برخورد جسم خارجی‌، ازهم جدا شدن قطعات دستگاه در اثر نیروی گریز از مرکز‌، انفجار فیزیکی دستگاه‌، کمبود آب در دیگ‌ها و مخازن‌، اتصال کوتاه و نوسان برق و… اشاره نمود. از یک دیدگاه بیمه شکست ماشین آلات را می‌توان مکمل بیمه آتش سوزی مراکز صنعتی دانست.

بیمه فساد کالا در سردخانه:

هدف از ارائه این نوع بیمه پاسخ گوئی به نیاز کسانی است که کالای خود را در سرد خانه ها انبار نموده و در قبال فساد کالایشان به دلیل شکست یا خرابی ماشین آلات سردخانه و هر دلیل دیگر خواستار پوشش بیمه‌ای هستند. این بیمه مکمل پوشش بیمه شکست ماشین آلات است.

بیمه تجهیزات الکترونیکی:

این نوع بیمه نیز شباهت‌های زیادی به بیمه‌های شکست ماشین آلات دارد. لاکن منحصراً برای پوشش خسارت‌های فیزیکی ناگهانی و سخت افزاری وارد به تجهیزات الکترونیکی از قبیل رایانه‌ها ، تجهیزات پزشکی‌، ابزار دقیق مهندسی‌، دوربینهای فیلم برداری و تجهیزات مونتاژ و صدابرداری سینمایی و… طراحی شده است.